01. Ziemia spod Zasławia lipiec 2015

    W dniach od 29 lipca do 2 sierpnia bieżącego roku, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w ważnej dla naszej społeczności, wyprawie sentymentalno-historycznej, organizowanej przez  Zrzeszenie Przewoźników Drogowych w Ostrołęce, wspólnie ze Stowarzyszeniem Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, a także mieszkańców Ostrołęki na Ukrainę, szlakiem pól bitewnych 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

    W harmonogramie wyjazdu znalazło się pobranie ziemi z pola bitwy pod Zasławiem, a także odwiedziny świętych miejsc związanych z martyrologią Narodu Polskiego (rzezi wołyńskiej). Organizatorzy nie zapomnieli również o pałacach, twierdzach i zamkach, militarnych warowniach, budowlach sakralnych, istniejących jeszcze dowodach potęgi i chwały Państwa Polskiego z okresu I Rzeczypospolitej Polskiej.

     Ziemia z pola bitwy zostanie uroczyście wmurowana w rekonstruowany właśnie, dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, Pomnik ku czci ułanów 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Uroczystość będzie miała miejsce w niedzielę 23 września br. z okazji corocznie obchodzonego Święta Pułku.

    Obszerna relacja z tego wydarzenia na stronie Zrzeszenia Przewoźników  Drogowych w Ostrołęce – http://zpd-ostroleka.pl/?p=2039

Krótka relacja z tego wyjazdu w naszej galerii.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Tadeusza Krząstka.